Autor Wątek: Hiperprolaktynemia  (Przeczytany 11454 razy)

bacha

• Metamorfozy-zdjęcia
  • Użytkownik
  • *
  • ₪ ø ııı •o.
Hiperprolaktynemia
« dnia: Marzec 08, 2009, 20:07:09 pm »
Prolaktyna jest jednym z hormonów wydzielanych przez przedni płat przysadki mózgowej. Jej głównymi funkcjami są: pobudzanie rozwoju gruczołu sutkowego i wytwarzanie mleka oraz stymulowanie funkcji jajników. Nadmiar prolaktyny jest najczęściej powodowany stresem, może być również efektem występowania gruczolaka lub mikrogruczolaka przysadki, który uwalnia do krwi niekontrolowane ilości hormonu. Nadmiar prolaktyny najczęściej przejawia się u kobiety brakiem miesiączki (lub skąpymi miesiączkami). Pojawić się może także mlekotok.

Zaburzenia gospodarki prolaktynowej doprowadzają zwykle do zaburzenia wydzielania hormonów gonadotropowych (LH/FSH), odpowiedzialnych za powstawanie owulacji i jej regularność. Prowadzić to może do zaburzeń cyklu owulacyjnego lub – w skrajnych przypadkach – do całkowitego zaniku owulacji.

W diagnostyce zaburzeń wydzielania prolaktyny wykorzystuje się badania laboratoryjne polegające na dokładnym oznaczeniu poziomu hormonów, testy odpowiedzi na infuzję TRH, bądź dopaminy i inne.

Badania obrazowe (tomografia komputerowa lub jądrowy rezonans magnetyczny – NMR) pozwalają na dokładna ocenę stopnia zmian strukturalnych przysadki mózgowej oraz jej otoczenia. Ocenę okolicy siodła tureckiego – miejsca położenia przysadki mózgowej można też dokonać za pomocą zdjęcia Rtg głowy w pozycji bocznej.

Sposób leczenia hiperprolaktynemii jest uzależniony od stopnia nasilenia zmian. W przypadkach mniej zaawansowanych stosuje się zwykle leczenie zachowawcze. Przypadki zaawansowane (zwłaszcza ze stwierdzona obecnością dużych rozmiarów gruczolaka) wymagaja leczenia neurochirurgicznego.

W przypadku dużych guzów przysadki mózgowej objawom związanym z hiperprolaktynemią mogą towarzyszyć bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz zmiany wynikające z zaburzenia wydzielanych w tym miejscu innych grup hormonów.

Źródło: scanmed.pl
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2010, 21:43:48 pm wysłana przez bacha_Rz »

Ewa

• Użytkownik
  • **
Odp: Hiperprolaktynemia
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2015, 21:00:20 pm »
Witam ma ktos problem z prolaktyna? Wlasnie zrobilam badanie i mam 69,9 i jutro gin. Bole glowy, piersi rozdraznienie przed miesiaczka mega. Wzrok tez sie mi pogorszyl

symbolica

• Użytkownik
  • **
  • Najważniejsze żebyśmy zdrowi byli..
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 24, 2015, 23:09:02 pm »
Ewa ja miała ok 30, niby niewiele podwyższoną i gin kazał mi niepokalanek łykać - ładnie mi zbił prolaktynę do dolnej granicy normy - ok 5.

Ewa

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 26, 2015, 10:43:34 am »
a mialas 30 po tej tabletce do testu? i niepokalanek to ziola,tak? ja mam nonprolac 75 i skutkow ubocznych w ciul  :wściekły: