Autor Wątek: Guzy gruczołu sutkowego  (Przeczytany 10465 razy)

bacha

• Metamorfozy-zdjęcia
  • Użytkownik
  • *
  • ₪ ø ııı •o.
Guzy gruczołu sutkowego
« dnia: Marzec 08, 2009, 20:08:38 pm »
Guzy gruczołu sutkowego stanowią najczęstszą grupę schorzeń onkologicznych u kobiet. Mogą występować w formie zmian łagodnych bądź złośliwych a także tzw. stanów przedrakowych czyli zmian wykazujących zwiększoną tendencję do przechodzenia w nowotworowe zmiany złośliwe. Do nowotworów niezłośliwych gruczołu sutkowego należą: gruczolakowłókniaki, brodawczaki, torbiele. Wśród zmian złośliwych wyróżniamy: raka sutka, guza liściastego, rak typu Pageta, rak galaretowaty śluzowy, rak rdzeniasty.

W diagnostyce zmian gruczołu sutkowego w dalszym ciągu największe zastosowanie ma mammografia i sonomammografia (badanie ultrasonograficzne). Można ją poszerzyć o zastosowanie tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Ze względu na duży związek występowania tego typu zmian z zaburzeniami hormonalnymi - zwykle diagnostyka obrazowa jest uzupełniana badaniami laboratoryjnymi określającymi poziom hormonalny Pacjentki.

Leczenie guzów gruczołu sutkowego jest zwykle operacyjne, przy czym zakres zabiegu operacyjnego zależy zwykle od stopnia rozwoju zmian, stopnia ich złośliwości oraz w przypadku nowotworów złośliwych – stopnia zajęcia układu chłonnego. Zmiany złośliwe wymagają zwykle skojarzonego leczenia onkologicznego.

Źródło: scanmed.pl
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2010, 21:43:33 pm wysłana przez bacha_Rz »

dori

• Użytkownik
  • **
Odp: Guzy gruczołu sutkowego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2011, 22:02:41 pm »
hmmm zastanawiam się czy mam problem czy nie :/ Jestem kilka dni przed okresem dokładnie 25dc zwykle mam 28-29 dni. Piersi obrzmiałe i bolesne miewam już gdzieś od tygodnia ale dziś (a dokładnie przed chwilą) zauważyłam że jeden sutek jest taki drażliwy lekko obrzmiały. Czy to jest powód do niepokoju? 

FF   CHOMIK
ǝlz ǝızpǝq ʞɐʇ ı ɐ ǝıʍolƃ ɐu ɔɐʍɐʇs zsǝzoɯ

aniakosa

• Świeżak
Odp: Guzy gruczołu sutkowego
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2011, 12:29:50 pm »
hmmm zastanawiam się czy mam problem czy nie :/ Jestem kilka dni przed okresem dokładnie 25dc zwykle mam 28-29 dni. Piersi obrzmiałe i bolesne miewam już gdzieś od tygodnia ale dziś (a dokładnie przed chwilą) zauważyłam że jeden sutek jest taki drażliwy lekko obrzmiały. Czy to jest powód do niepokoju? 

takie rzeczy to nie problem, przed miesiączką to normalne, że kobieta jest cała nabrzmiała