Autor Wątek: Mięśniaki macicy  (Przeczytany 13759 razy)

bacha

• Metamorfozy-zdjęcia
  • Użytkownik
  • *
  • ₪ ø ııı •o.
Mięśniaki macicy
« dnia: Marzec 08, 2009, 20:13:11 pm »
Mięśniaki macicy są zaliczane do nowotworów niezłośliwych macicy. Są najczęściej występującymi guzami macicy (spotyka się je u prawie 20 % kobiet). Występują jako zmiany podśluzówkowe, śródścienne, podsurowicówkowe najczęściej w formie zmian mnogich.

Niewielkie zmiany mięśniakowate mogą nie dawać żadnych objawów, stąd ich wykrycie bywa bardzo często przypadkowe. W miarę wzrostu mogą powodować wydłużenie i nieregularność miesiączek, bóle w podbrzuszu, a ich rozwój wykazuje istotną korelację z zaburzeniami gospodarki progesteronowo – estrogenowej. Mogą stanowić przyczynę trudności zajścia w ciążę lub jej donoszenia.

Leczenie mięśniaków macicy jest uzależnione zwykle od ilości i wielkości występujących zmian, wieku pacjentki. Niewielkie bezobjawowe guzy nie wymagają z reguły leczenia operacyjnego i stosuje się w ich przypadku obserwację, która powinna być prowadzona w systematyczny sposób zgodnie z zaleceniami lekarza. Guzy powodujące negatywne objawy jak np. obfite krwawienia, bóle w miednicy itp. powinny być usunięte chirurgicznie. Zakres takiego zabiegu może się wahać od prostego wyłuszczenia guza do usunięcia macicy wraz z przydatkami.

Należy pamiętać, że 1-2% mięśniaków może ulec przemianie w złośliwego mięsaka gładkokomórkowego.

Źródło: scanmed.pl
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2010, 21:42:00 pm wysłana przez bacha_Rz »

agga

• Użytkownik
  • **
  • Życie, to jednak jest teatr..
Odp: Mięśniaki macicy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2009, 22:07:34 pm »
Obecnie stosowana jest nowa metoda walki z mieśniakami. Poddaje się je embolizacji, tzn zamyka się światło naczyń krwionośnych zaopatrujących je w krew. Mięśniaki usychają .

yemioua

• Nina :)
  • Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 10, 2011, 19:16:47 pm »
Dziewczyny, w jakim wieku pojawiły się u Was mięśniaki? Ja mam 26 lat, o mięśniaku wiem od roku. To u nas rodzinne że tak się wyrażę, chociaż do tej pory ginekolodzy mówią że to bardzo wcześnie. Teraz mam 2 mięśniaki, każdy ponad 2cm. Jestem w ciąży, ale jako że moje mięśniaki należą do tych podsurowicówkowych, zagrożenie jest wg lekarza minimalne :)

If people don't laugh at your dreams, it means your dreams aren't BIG enough!

blue

• Świeżak
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2013, 10:59:23 am »
Witam
Chciałabym dowiedzieć się od kobiet które mają lub miały mięśniaki o zabiegu usunięcia ich.Potrzebuje rady w tym temacie.