Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Becikowe z KRUS. Jakie sa zasady?  (Przeczytany 12377 razy)
daizy
Świeżak

Wiadomości: 18



« : Lipiec 01, 2010, 16:28:33 »

Witam!
Może ktoś posiada informację jak wygląda becikowe dla osoby ubezpieczonej w KRUS. Moja sytuacja jest trochę skąplikowana. Jestem kilka dni przed porodem i już od 2 miesięcy na zasiłku macierzyńskim. Urlopu macierzyńskiego udzieliła mi firma w Anglii. Zdecydowałam się jednak rodzić w Polsce. Mąż od kwietnia jest ubezpieczony w KRUS jako domownik w gospodarstwie ojca. (Ja mam ubezpieczenie angielskie obowiązujące oczywiście jeśli chodzi o opiekę zdrowotną w Polsce).
Wiem że mogę ubiegać się o 1000 zł becikowego , które przysługuje każdemu bez względu od dochodów. Znajomi jednak radzą, że lepiej ubiegać się o becikowe z KRUS gdyż jest wyższe. Nikt jednak nie wie jakie są tam zasady przyznawania tego becikowego. Do KRUSU nie chcę jeszcze dzwonić, bo oni czasem nie udzielają pełnych informacji tym bardziej jesli chodzi o pieniądze.
Proszę odpiszcie czy mąż jako domownik może się starać o becikowe od swojego ubezpieczyciela z KRUS??
Ja w Angli nie mogę się o nie ubiegać gdyż przebywam w Polsce.
Z góry dzięki.
Zapisane


WIARA JEST MOJĄ SIŁĄ!!!!:-)
dori
Użytkownik
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5773



« Odpowiedz #1 : Lipiec 01, 2010, 16:57:18 »

Nie dostaniesz nic z KRUS-u bo nie jestes ubezpieczona w nim. KRUS poza tym nie wypłaca becikowego tylko jednorazowo zasiłek macierzyński bo w Krusie nie ma czegoś takiego jak w ZUS - urlopu macierzyńskiego.

Zapisane


FF   CHOMIK
ǝlz ǝızpǝq ʞɐʇ ı ɐ ǝıʍolƃ ɐu ɔɐʍɐʇs zsǝzoɯ
daizy
Świeżak

Wiadomości: 18



« Odpowiedz #2 : Lipiec 01, 2010, 17:29:27 »

Ja nie jestem ubezpieczona, ale becikowe przysługuje matce lub ojcu lub też opiekunowi. Nic już nie wiem.
Może ktoś coś wie???
Zapisane


WIARA JEST MOJĄ SIŁĄ!!!!:-)
dori
Użytkownik
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5773



« Odpowiedz #3 : Lipiec 01, 2010, 19:23:05 »

ale KRUS nie wypłaca becikowego!

Tu masz chyba wszystko wytłumaczone (ze strony KRUS)
Cytuj
Zasiłek macierzyński z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego rolników

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnikowi (jego małżonkowi, domownikowi) ubezpieczonemu w KRUS w trybie obowiązkowym, z tytułu urodzenia dziecka, a także z tytułu przyjęcia dziecka w wieku do jednego roku na wychowanie, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie, przysługuje zasiłek macierzyński. Zasiłek ten jest przyznawany i wypłacany przez placówki terenowe i oddziały regionalne KRUS, na podstawie złożonego wniosku wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka albo z zaświadczeniem sądu stwierdzającym wystąpienie do sądu o przysposobienie dziecka.

W przypadku rolników ubezpieczonych w Kasie w trybie dobrowolnym, tj. na wniosek, zasiłek ten przysługuje, jeśli okres podlegania temu ubezpieczeniu wynosi co najmniej 1 rok bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego nabycie prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Do wymaganego rocznego okresu ubezpieczenia nie wlicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu, nawet gdy zainteresowany nie nabył prawa do analogicznego świadczenia z tego ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczeniu podlegają oboje rodzice, zasiłek ten przysługuje im łącznie. O zasiłek macierzyński może zatem ubiegać się, składając wniosek na druku KRUS-SR 24, także ubezpieczony rolnik - ojciec dziecka, o ile to on złoży wniosek i skrócony akt urodzenia dziecka, z którego będzie wynikało, iż jest ojcem dziecka.

Nadmieniamy, że zasiłek macierzyński wypłacany jest  jednorazowo i  wynosi czterokrotność emerytury podstawowej obowiązującej w dacie porodu. Wprowadzona od 1 stycznia 2009 r.  zmiana brzmienia art. 15 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wynika z art. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, i została opublikowana w Dz. U. z dnia 31 grudnia 2008 r. Nr 237, poz. 1654. Zatem od 1 stycznia 2009 r. wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 2.546,16 zł (tj. 4 x 636,29 zł emerytury podstawowej). W związku z waloryzacją świadczeń od 1 marca 2009 r. , wraz ze zmianą kwoty emerytury podstawowej zmieni się również wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Poza zasiłkiem macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka, który jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego rolników, ubezpieczonym w KRUS osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego przysługuje z tytułu urodzenia dziecka becikowe, czyli jednorazowy dodatek. Rolnicy powinni składać wnioski o ten dodatek w miejscowym urzędzie gminy, gdyż zgodnie z ustawą z dnia 29 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U z 2005 r. Nr 267, poz. 2260) urzędy te przejęły od 1 września 2005 r. z KRUS przyznawanie i wypłatę świadczeń rodzinnych. Podkreśla się, że wymieniony dodatek przysługuje jedynie rodzinom uprawnionym do zasiłku rodzinnego na dzieci.

Niezależnie natomiast od osiąganych dochodów w rodzinie, matce, ojcu albo opiekunowi prawnemu przysługuje z tytułu urodzenia się dziecka jednorazowa zapomoga zwana drugim becikowym. Wniosek o zapomogę należy składać w urzędzie gminy, w nieprzekraczalnym terminie 3. miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie organ pozostawi bez rozpoznania.

Ewa Jaworska-Spičak
Główny Specjalista w Biurze Świadczeń Centrali KRUS

Z tego wynika że nie dostaniesz z KRUS nic.
Zapisane


FF   CHOMIK
ǝlz ǝızpǝq ʞɐʇ ı ɐ ǝıʍolƃ ɐu ɔɐʍɐʇs zsǝzoɯ
tola
Gość
« Odpowiedz #4 : Lipiec 02, 2010, 11:13:35 »

Poza tym ubezpieczenie masz z Anglii? Jakie? karte Emergency? czy przenioslas sie z odpowiednim drukiem i masz wszystko podpisane przez lekarzy w Anglii?

I becikowe nie przysluguje osobom zamieszkujacym zagranica, a jesli jestes na ubezpieczeniu zagranicznym to tak powinna byc rozpatrywana twoja sprawa.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: