Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Jak uspokoić niemowlę?

Jak uspokoić niemowlę?

Data publikacji 7 sierpnia, 2019

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, bardzo możliwe że nie znasz jeszcze wszystkich sposobów i ważnych wskazówek dotyczących opieki nad noworodkiem. Jednak najczęściej padające pytanie od nowych rodziców, to jak uspokoić niemowlę?

Krok po kroku

Pierwsze najważniejsze kroki to sprawdzenie, czy dziecko ma sucho i czysto, sprawdzić czy nie jest głodne lub nie ma kolki po jedzeniu. Dobrze jest też sprawdzić czy nie ma gorączki lub zaczerwienień na ciele, co wskazywałoby na chorobę lub alergię. Następnie można wziąć dziecko na ręce i pokazywać mu różne przedmioty w celu odwrócenia uwagi. Jeżeli jednak nic z tego nie działa, trzeba bardziej zagłębić się w problem.

Warto na początek zastanowić się, co jest ważne dla zachowania spokoju małych dzieci, w jakim otoczeniu czują się bezpiecznie i dlaczego. Niemowlęta bardzo potrzebują bliskości rodziców, zwłaszcza jeżeli czują się źle lub coś im przeszkadza, wtedy obecność mamy lub taty daje im do zrozumienia, że wszystko jest w porządku. 

Spokojna atmosfera uspokoi niemowlę

Przytłumione światło i łagodne dźwięki również działają łagodząco na niespokojne dziecko. Dobrym pomysłem jest więc przygaszenie świateł i puszczenie cicho jakiejś spokojnej muzyki, lub po prostu nucenie czegoś przez mamę lub tatę. 

Dobrze jest też ciepło otulić dziecko i delikatnie nim kołysać. Pomoże mu to zrelaksować się i zażegna problem zbyt zimnego pomieszczenia.

Magicznym wręcz działaniem może okazać się ciepła kąpiel – szum płynącej wody i ciepło może zdziałać cuda, łagodząc zdenerwowanie dziecka.

Warto też pamiętać, że dla niemowlaka ssanie jest czynnością podstawową – ssą kiedy są głodne, stresują się, nudzą lub bawią – nie ważne czy to palec, smoczek, butelka lub pierś matki. Ssanie może też pomóc odwrócić uwagę dziecka od negatywnych emocji.

Rodzic wie najlepiej

Jednak rodzice najlepiej znają swoje własne dziecko, więc jeżeli zwróciłeś uwagę na to, że jakieś zachowanie, przedmiot czy czynność wpływa pozytywnie i uspokajająco na dziecko, również możesz je wykorzystać by poradzić sobie z problemem.

Samo korzystanie z powyższych wskazówek może już zażegnać problem, jeżeli jednak dziecko nadal płacze i nie chce się uspokoić, można wypróbować też inne metody.

Jedną z takich metod jest zawinięcie dziecka w kocyk, tak aby poczuło się otulone, bezpieczne i żeby było mu ciepło. Następnie należy przytrzymać je na rękach, najlepiej na boczku lub brzuszku. Dobrym pomysłem będzie też stworzenie jakiegoś szumu – może to być przyciszony telewizor lub muzyka, a nawet włączony odkurzacz lub suszarka. Jeżeli zobaczysz, że któryś z tych dźwięków uspokoił lub zaciekawił niemowlę, możesz też stosować je w innych sytuacjach. Następnie możemy zacząć bardzo delikatnie kołysać dziecko i nucić jakąś spokojną melodię, śpiewać lub opowiadać coś szeptem. Jeżeli zobaczysz, że dziecko powoli się uspokaja, spróbuj przystawić mu do ust butelkę lub smoczek, dzięki czemu będzie miał zajęcie na którym będzie mógł się skupić i które odwróci jego uwagę od negatywnych emocji. Na koniec można zacząć delikatnie masować dziecko, rozluźniając je i pomagając mu się odprężyć.

Buty damskie

admin

Nasi redaktorzy na portalu zdrowie-kobiety.pl to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się promocją zdrowego stylu życia i dbałością o dobre samopoczucie. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach związanych z zdrowiem, dietą, sportem i urodą. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które nie tylko dostarczają cennych informacji, ale także inspirują do podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Nasz zespół regularnie publikuje artykuły, porady i poradniki na temat zdrowia, żywienia, treningów oraz pielęgnacji, aby wspierać wszystkie kobiety i nie tylko w drodze do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?