Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta

Jakie właściwości zdrowotne ma ananas?

Data publikacji 29 września, 2020

Niepozorny owoc, który przez wielu kojarzony jest głównie z sosem słodko-kwaśnym, zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wszystko ze względu na właściwości ananasa, które są nie do przecenienia dla naszego zdrowia. Można spożywać go na surowo, choć sok z ananasa smakuje równie doskonale, a do tego bez większych problemów można spożywać go między posiłkami, na przykład będąc poza domem.

Cudowna bromelaina

Właściwości ananasa zawdzięczamy między innymi bromelainie, której tenże owoc jest bardzo bogatym źródłem. Bromelaina jest enzymem, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a także przeciwobrzękowo. Najwięcej bromelainy znajduje się w rdzeniu ananasa, stąd w procesie wyciskania z niego soku enzym ten w dużych ilościach trafia do szklanki, a następnie do naszego żołądka. Stamtąd przedostaje się do układu krwionośnego. Szklanka soku z ananasa polecana jest szczególnie osobom po urazach, powstałych na przykład w wyniku uprawiania sportu. Dodatkową właściwością ananasa jest działanie przeciwzapalne, zatem w sezonie jesiennym oraz zimowym jest to owoc, który zawsze powinniśmy mieć w domu. Przy pierwszych objawach przeziębienia lub grypy sok z ananasa pomoże uporać się z dolegliwościami.

Pozostałe właściwości ananasa

Skupiając się na innych właściwościach ananasa nie można zapomnieć o tym, że jest on doskonałym źródłem witamin i składników odżywczych. Zawiera duże ilości witaminy C oraz E, przez co sok z ananasa świetnie sprawdza się w sezonie chorobowym. Dodatkowo ananas zawiera mangan oraz krzem, które charakteryzują się dobroczynnym działaniem dla skóry, włosów i paznokci. W ananasie znajdziemy także znaczne ilości beta karotenu, który uchroni nas przed poparzeniami słonecznymi. Z tego też powodu warto spożywać sok z ananasa właśnie latem, kiedy najczęściej wystawiamy ciało na działanie promieni słonecznych. Ananas dostarcza do organizmu znaczne ilości błonnika pokarmowego, dzięki czemu po wypiciu szklanki soku z ananasa na długo czujemy się syci. Z tego też powody ananas doskonale sprawdza się w diecie osób, które chcą zgubić kilka niechcianych kilogramów. Właściwością ananasa jest także fakt, iż świetnie komponuje się on z bananem czy kokosem, przez co możemy urozmaicić sobie smak codziennie spożywanego soku z ananasa. Można pić do bezpośrednio ze szklanki, lecz równie dobrze może być on ciekawym dodatkiem do deserów lub bazą do przygotowania koktajlu. Pomysłów na wykorzystanie soku z ananasa jest co nie miara, dlatego warto wprowadzić go do codziennej diety. 

Buty damskie

admin

Nasi redaktorzy na portalu zdrowie-kobiety.pl to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się promocją zdrowego stylu życia i dbałością o dobre samopoczucie. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach związanych z zdrowiem, dietą, sportem i urodą. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które nie tylko dostarczają cennych informacji, ale także inspirują do podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Nasz zespół regularnie publikuje artykuły, porady i poradniki na temat zdrowia, żywienia, treningów oraz pielęgnacji, aby wspierać wszystkie kobiety i nie tylko w drodze do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?