Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Aspirator elektryczny

Aspirator elektryczny – niezbędnik w pielęgnacji noworodka!

Data publikacji 27 stycznia, 2022

Katar u najmłodszych dzieci jest znacznie trudniejszy w leczeniu niż u osób dorosłych. Głównym wyzwaniem staje się problem oczyszczenia noska z zalegającej w nim wydzieliny, ponieważ maluch nie może wydmuchać jej samodzielnie. Z pomocą przychodzi wtedy aspirator elektryczny. Co warto wiedzieć na temat tego urządzenia?

Czym jest aspirator do nosa?


Aspirator to urządzenie, którego zadaniem jest odciąganie wydzieliny z nosa. Właśnie dlatego bywa też nazywany odciągaczem kataru.

Nadmierna ilość wydzieliny nosowej u noworodków utrudnia oddychanie, sen oraz jedzenie i picie. Za pomocą aspiratora można wtedy łatwiej oczyścić nos dziecka, skrócić czas trwania infekcji, a także poprawić komfort maluszka.

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje aspiratorów. Najstarszym typem odciągacza jest zwykła gruszka. Rodzice mogą także stosować odciągacze do kataru na wdech oraz podłączane do odkurzacza. Obecnie dostępne są jednak znacznie bezpieczniejsze, wygodniejsze i skuteczniejsze w użyciu aspiratory elektryczne, które działają na baterie lub podłączane są do sieci.

Aspiratory elektryczne – dlaczego warto z nich korzystać?


Urządzenie jak aspirator elektryczny dla noworodka stanowi atrakcyjną alternatywę dla innych typów odciągaczy kataru.

Elektryczny aspirator może być używany u dzieci już od pierwszego dnia życia. Sprawdza się u noworodków, które nie mogą samodzielnie wydmuchać noska, ale również u starszych dzieci, które mają z tym problemy.

Zalety aspiratorów elektrycznych:
– Skuteczne – pozwalają na efektywne i dokładne oczyszczenie noska dziecka z zalegającej wydzieliny.
– Uniwersalne zastosowanie – mogą być używane zarówno do kataru wodnistego (węższa końcówka), jak i kataru gęstego (szersza końcówka).
– Wygodne w użyciu – rodzic nie musi zasysać aspiratora jak w przypadku modeli na wdech.
– Bezpieczne – mają miękkie końcówki do odsysania wydzieliny i optymalną, regulowaną siłę ssania w porównaniu do aspiratorów na wdech i podłączanych do odkurzacza.
– Higieniczne – są łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ można myć ich części, a ponadto nie narażają rodzica na kontakt z zarazkami jak w przypadku aspiratorów na wdech.
– Ciche – generują znacznie mniej hałasu w stosunku do aspiratorów podłączanych do odkurzacza, dlatego są mniej stresujące dla dziecka.
– Kompaktowe – najmniej miejsca zajmują aspiratory wyposażone w baterie, modele podłączane do sieci są nieco większe, lecz także można łatwo zabrać je w podróż.
– Dodatkowe funkcje – wybrane aspiratory odgrywają melodie, które odwracają uwagę dziecka podczas odciągania kataru i pozwalają na wykonanie zabiegu bez stresu.

Kiedy powinno się zastosować aspirator elektryczny?


Gdy noworodek ma lekki katar, w pierwszej kolejności warto wspierać samooczyszczanie się noska zgodnie z fizjologicznym kierunkiem – od nosa do gardła. W tym celu bardzo pomocne będą dostępne w każdej aptece roztwory soli fizjologicznej lub soli morskiej w sprayu.

Po aspirator elektryczny warto sięgnąć wtedy, gdy próby rozrzedzania wydzieliny nie przyniosły efektu, dlatego dziecko nadal ma zablokowany nosek i trudności z oddychaniem, które wpływają na problemy z zasypianiem, jedzeniem i piciem.

Zatem aspirator, chociaż bardzo skuteczny, nie powinien być używany za każdym razem, gdy pojawi się katar, ponieważ może wtedy przesuszać błonę śluzową nosa i powodować podrażnienia. Najlepiej sięgnąć po niego, gdy inne metody oczyszczenia noska nie zadziałały.

Jak korzystać z aspiratora elektrycznego dla noworodka?


Urządzenie jak aspirator elektryczny dla noworodka jest bardzo proste w obsłudze. Przed pierwszym użyciem odciągacza zawsze należy zapoznać się z instrukcją jego użytkowania.

Korzystanie z elektrycznego aspiratora do nosa – krok po kroku:
1. Umyj ręce – przed zastosowaniem aspiratora zaleca się umyć ręce dla bezpieczeństwa zabiegu.
2. Przygotuj aspirator – zamontuj wszystkie elementy aspiratora, w tym głowicę, zbiorniczek na wydzielinę i odpowiednią końcówkę do odciągania kataru.
3. Odciągnij katar – wprowadź końcówkę aspiratora pod kątem prostym do noska dziecka, maksymalnie na 1 cm głębokości i uruchom urządzenie, rozpoczynając od najniższej siły ssania. Odciągaj wydzielinę przez około 10 sekund z jednej dziurki. Dla lepszego efektu można delikatnie zasłonić drugą dziurkę palcem na kilka sekund.
4. Umyj części aspiratora – po zakończonym odciąganiu wydzieliny zdemontuj elementy aspiratora, umyj je i zdezynfekuj zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy myć korpusu aspiratora. Urządzenie złóż dopiero wtedy, gdy części będą suche.

Gdy noworodek ma gęsty katar, można wcześniej rozrzedzić go za pomocą roztworu soli morskiej lub soli fizjologicznej.

Uwaga! Podczas używania aspiratora nie należy umieszczać go zbyt głęboko w nosie, aby nie spowodować podrażnień i ran.

Aspirator elektryczny – jaki wybrać?

W sprzedaży można znaleźć różne aspiratory elektryczne. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Dobry aspirator elektryczny powinien wyróżniać się regulowaną siłą ssania, niskim poziomem hałasu, a także łatwym użytkowaniem i utrzymaniem go w czystości. Warto również zwrócić uwagę na elementy znajdujące się w zestawie jak dodatkowe końcówki, zapasowe uszczelki.

Urządzenia sieciowe najczęściej są silniejsze od urządzeń zasilanych bateryjnie, jednak są od nich większe, cięższe i nieco bardziej hałaśliwe.

Podsumowanie

Aspirator elektryczny dla noworodka to bardzo pomocne urządzenie, które z pewnością przyda się wtedy, gdy maluszek ma katar. Warto zatem pomyśleć o jego wcześniejszym zakupieniu, żeby być przygotowanym na nagłą infekcję i szybko pozbyć się uciążliwej wydzieliny z noska. To niezbędnik w pielęgnacji noworodka!

Buty damskie

admin

Nasi redaktorzy na portalu zdrowie-kobiety.pl to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się promocją zdrowego stylu życia i dbałością o dobre samopoczucie. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach związanych z zdrowiem, dietą, sportem i urodą. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które nie tylko dostarczają cennych informacji, ale także inspirują do podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Nasz zespół regularnie publikuje artykuły, porady i poradniki na temat zdrowia, żywienia, treningów oraz pielęgnacji, aby wspierać wszystkie kobiety i nie tylko w drodze do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?