Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Rak piersi

Rak piersi. Co warto wiedzieć? 

Data publikacji 9 stycznia, 2023

Rak piersi dotyka coraz więcej kobiet, również tych, które dbają o siebie i prowadzą zdrowy styl życia. Co warto wiedzieć, by zmniejszyć swoje ryzyko zachorowania? Jak przygotować się na ewentualną walkę z rakiem? 

Właśnie w celu podniesienia świadomości kobiet w zakresie tej choroby powstała książka „Rak piersi. Między ryzykiem a szansą” dr. n. med. Dariusza Michalika, doświadczonego chirurga onkologa, w opracowaniu dr. n. hum. Ewy Sławińskiej, która  przelała na papier słowo mówione i nadała mu ostateczną formę. 

rak piersi książka

Książka obejmuje takie tematy, jak: zarządzanie ryzykiem zachorowania na raka piersi, profilaktyka, kancerogeneza, objawy raka piersi, badania obrazowe (USG, mammografia, rezonans magnetyczny), badania inwazyjne (biopsje), diagnostyka raka, postawa wobec choroby, leczenie chirurgiczne, radioterapia, chemioterapia, chirurgia onkoplastyczna, rekonstrukcja piersi, profilaktyka obrzęku chłonnego, leczenie paliatywne, nowotwory łagodne, stany infekcyjne, wady i defekty piersi oraz choroby piersi u mężczyzn. Uzupełnieniem są postulaty merytoryczne i organizacyjne, które mogłyby wpłynąć na poprawę wyników leczenia raka piersi w Polsce. 

Publikacja zawiera też mnóstwo innych tematów i ciekawostek. Nie jest to wiedza encyklopedyczna, lecz wiadomości „od kuchni”. Książka jest owocem trzydziestoletniego doświadczenia dr. Michalika, zdobytego w toku dziesiątek tysięcy rozmów z pacjentkami i leczenia najrozmaitszych chorób piersi. 

Dr Michalik w przystępny sposób przedstawia zagadnienia związane z rakiem piersi, zachęcając pacjentów do świadomego podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia i respektowania swoich praw. Dużą wagę przywiązuje do nastawienia psychicznego podczas choroby, które jest istotną częścią leczenia. 

Książka została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta.

Prezentujemy fragment książki dotyczący objawów raka piersi:

„Z jakiego powodu kobiety zgłaszają się do diagnostyki onkologicznej? Najczęstszą przyczyną są niepokojące objawy. Oczywiście nie zawsze te obawy okazują się uzasadnione. Dość trudno pacjentce ocenić, który symptom jest poważny, a który można zbagatelizować. Nie zawsze objawy raka piersi są charakterystyczne. Istnieją sytuacje, kiedy raka można rozpoznać bardzo łatwo, ale też takie, które to rozpoznanie utrudniają.

Co powinno nas zaniepokoić?

Co może wskazywać na raka piersi? Przede wszystkim guz albo zgrubienie piersi. Guz to jest coś twardego, ograniczonego. U młodych kobiet takie zgrubienia są dość częste i mają związek z hormonami. Zwykle ustępują po miesiączce. Jeśli się utrzymują, powinny być alarmem skłaniającym do wizyty u lekarza. To jest najczęstszy objaw raka piersi. Kolejnym symptomem może być pogrubienie i zaczerwienienie. Skóra przyjmuje czasami wygląd skórki pomarańczy – jest grubsza i ma dołeczki. Objawy te mogą wystąpić bez wyczuwalnego guza. W przypadku tzw. raka zapalnego cała pierś może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Dość często rozpoznanie raka zapalnego jest opóźnione, bo objawy mylnie interpretowane są przez lekarzy jako stan zapalny. Ogólnie, stany zapalne i zaczerwienienia skóry piersi u kobiet poza okresem laktacji występują rzadko. Następny objaw, który powinien zaniepokoić, to zmiany skóry wokół brodawki i na otoczce. Niekiedy jest to połączone z wysiękiem. Łuszczące się zmiany wokół brodawki dość często są błędnie diagnozowane jako wyprysk – egzema.

Wiele pacjentek jest zaniepokojonych wyciekiem z brodawki, chociaż rzadko świadczy on o raku piersi. Wszystko zależy od tego, jaki to jest wyciek. Czy z obu piersi, czy z jednej? Czy z jednego punktu, czy z całej powierzchni brodawki? Bardziej niepokojący jest wyciek samoistny, niekontrolowany. Istotny jest też jego kolor. Normalna wydzielina, która nie jest groźna, ma barwę zielonkawą lub szarawą, natomiast wydzielina wodnista powinna nas zaalarmować. Krwisty wyciek jest najczęściej objawem brodawczaka, ale, tak czy inaczej, wymaga przeprowadzenia diagnostyki. Wydzielina mleczna rzadko jest manifestacją raka, natomiast tzw. mlekotok poza okresem ciąży i karmienia piersią może świadczyć o gruczolaku przysadki mózgowej i zwiększonym wydzielaniu prolaktyny. Jest to problem endokrynologiczny, a nie onkologiczny. Następnym objawem, który powinien skłonić pacjentkę do wizyty u lekarza, jest powiększenie pachowych węzłów chłonnych, zwłaszcza kiedy węzły są okrągłe i twarde. Kobiecie jest bardzo trudno ocenić, czy jej węzły są zmienione patologicznie, dlatego musi zbadać je lekarz. Kolejnym niepokojącym symptomem jest zlokalizowany ból. Oczywiście nie chodzi o taki ból, który trwa chwilę, dwie godziny albo dwa dni. Chodzi o stały ból, który lokalizuje się w jednym miejscu.

To są te najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o raku i wymagają przeprowadzenia diagnostyki. Często jednak pacjentki nie mają żadnych objawów, a rak jest rozpoznawany wyłącznie na podstawie mammografii, USG lub rezonansu magnetycznego”.

Więcej na stronie: 

https://www.rakpiersi.info.pl/

Materiał zewnętrzny

Wziernik ginekologiczny

admin

Nasi redaktorzy na portalu zdrowie-kobiety.pl to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się promocją zdrowego stylu życia i dbałością o dobre samopoczucie. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach związanych z zdrowiem, dietą, sportem i urodą. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które nie tylko dostarczają cennych informacji, ale także inspirują do podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Nasz zespół regularnie publikuje artykuły, porady i poradniki na temat zdrowia, żywienia, treningów oraz pielęgnacji, aby wspierać wszystkie kobiety i nie tylko w drodze do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?