Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Zajęcia dodatkowe dla dzieci w żłobku

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w żłobku – dlaczego warto je organizować?

Data publikacji 2 września, 2022

Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na zapisanie swoich pociech na zajęcia dodatkowe w żłobku. Odpowiednio dobrane aktywności wpływają bardzo pozytywnie na rozwój dzieci. Zapewniają też potrzebne w najmłodszych latach rozrywkę i ruch. Na jakie zajęcia w żłobku warto postawić? Czy można dopasować je do wieku maluchów? Sprawdź najlepsze zabawy i dowiedz się, jak je organizować.

Jakie zajęcia dodatkowe warto wprowadzić do żłobka?

Oprócz profesjonalnej opieki każdy żłobek powinien zapewniać dzieciom czas na swobodną zabawę. Gry nastawione na poszerzanie wiedzy i szlifowanie niektórych umiejętności są podstawą rozwoju maluchów. Z tego powodu zajęcia dodatkowe dla dzieci w żłobku powinny odbywać się w formie zabawy.

  • Zajęcia muzyczno-ruchowe – motywują malucha do interakcji z grupą oraz pomagają pokonywać lęk przed nowymi sytuacjami. Pobudzają też do aktywności fizycznej.
  • Zabawy dźwiękonaśladowcze – wierszyki i historyjki z różnymi odgłosami stymulują rozwój wrażliwości dziecka na rozpoznawanie bodźców.
  • Proste ćwiczenia – usprawnianie motoryki, budowanie świadomości własnego ciała, przestrzeni, siły oraz sprawności zapewniają poczucie bezpieczeństwa.
  • Zajęcia logopedyczne – są wskazane nawet w przypadku dzieci, które nie wykazują żadnych dysfunkcji. Pobudzają zmysły i rozbudzają ciekawość.
  • Rytmika – śpiewanie, granie na instrumentach czy wystukiwanie rytmu to doskonałe sposoby na pobudzanie wyobraźni i kreatywności.

Konieczne jest wykorzystanie naturalnej ciekawości dziecka. Tylko w ten sposób można rozbudzić twórcze myślenie, pamięć i wyobraźnię.

Edukacyjne zajęcia dodatkowe – jakie warto organizować?

Coraz częściej w żłobkach zaprasza się osoby z zewnątrz, które potrafią przekazać dzieciom wiedzę w ciekawy sposób. Warte uwagi są np. zajęcia z różnymi zwierzątkami, nauka języków obcych czy też sensoplastyka. Obecnie można znaleźć też oferty warsztatów z przedmiotów ścisłych. Pokazy chemiczne mogą mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie dzieci, ale także na ich ciekawość świata i chęć poszerzania wiedzy. Proste eksperymenty przygotowywane przez specjalistów z pewnością zainteresują każdego malucha.

Plan dnia – ile czasu powinny trwać zajęcia dodatkowe w żłobku?

Bogata oferta żłobka prezentuje się bardzo atrakcyjnie i przyciąga uwagę rodziców. W praktyce natłok zajęć dodatkowych może nie działać najlepiej. Poza uczestniczeniem w zorganizowanych aktywnościach, drzemaniem i jedzeniem, dzieci potrzebują też czasu na swobodną zabawę. Jest to bardzo ważne w kontekście prawidłowego rozwoju malucha. Napięty grafik wprowadza niepotrzebny stres i uniemożliwia integrację z rówieśnikami. Warto więc zadbać o to, aby plan dnia nie był przeładowany, a tematyka zajęć pozostała zróżnicowana.

Czy zajęcia dodatkowe w żłobku odbywają się poza godzinami pobytu?

Większość zajęć dla najmłodszych realizuje się podczas normalnych godzin pobytu w żłobku. Oznacza to, że dziecko nie musi spędzać dodatkowego czasu w placówce. Mogłoby to być dużym obciążeniem zarówno dla malucha, jak i rodziców. Lepiej zadbać o to, aby godziny spędzone w żłobku nie były nudne. Warto zapraszać profesjonalnych opiekunów z zewnątrz, aby oswajać dzieci z nieznajomymi, co przyniesie efekty na późniejszych etapach edukacji. Odpowiednie dopasowanie zajęć sprawi, że maluch zaaklimatyzuje się w żłobku i będzie chętnie uczestniczył we wszystkich aktywnościach.

Buty damskie

admin

Nasi redaktorzy na portalu zdrowie-kobiety.pl to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się promocją zdrowego stylu życia i dbałością o dobre samopoczucie. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach związanych z zdrowiem, dietą, sportem i urodą. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które nie tylko dostarczają cennych informacji, ale także inspirują do podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Nasz zespół regularnie publikuje artykuły, porady i poradniki na temat zdrowia, żywienia, treningów oraz pielęgnacji, aby wspierać wszystkie kobiety i nie tylko w drodze do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?