Zdrowie-Kobiety.pl

Zdrowie, Kobieta, Lifestyle, Dieta, Dziecko

Proste DIY ze sznurków bawełnianych
Uroda

Proste DIY ze sznurków bawełnianych

Zwykły sznurek bawełniany to materiał o ogromnych możliwościach. Występuje w różnych grubościach i kolorach. Dostępny jest bardzo łatwo w wielu sklepach pasmanteryjnych. Można go kupić też w sieci. Wykonany jest z miękkiego, przyjemnego w dotyku i ładnie wyglądającego materiału. Prostota jest tutaj ogromną zaletą. Dzięki niej z bawełnianego sznurka można stworzyć niemal wszystko. Jak zrobić proste ozdoby DIY ze sznurków bawełnianych?

Dlaczego właściwie sznurek bawełniany?

Bawełna jako materiał ma wiele zalet. Po pierwsze jest materiałem całkowicie naturalnym, a więc przyjaznym dla środowiska. Wykonuje się go z włókien bawełnianych. Bawełna jest dziś zdecydowanie najważniejszą i najczęściej uprawianą rośliną włóknodajną. Właściwości bawełnianego sznurka zależą w dużej mierze od sposobu jego wykonania. Zasadniczo materiał ten jest jednak przyjemny w dotyku i tworzy jednolitą dość gładką, choć łatwo strzępiącą się powierzchnię. Z całą pewnością jest to dobry materiał dla wszystkich tych, dla których troska o stan środowiska naturalnego nie jest obca i dla których przekłada się to na codzienne wybory konsumenckie. W handlu znaleźć można wiele typów sznurków bawełnianych. Przede wszystkim różnią się grubością. W sklepach można znaleźć wszystko – od sznurków niewiele grubszych od bawełnianej nitki, do znacznie grubszych ozdobnych sznurów bawełnianych, takich jakie używane są na przykład do dekoracji zasłon. Sznurek bawełniany może być również w różny sposób wykonany. W zależności od zastosowanego splot będzie różnił się sztywnością i gładkością. Aby uzyskać sznurek całkowicie gładki, bez widocznych jakichkolwiek nitek, czasem się go woskuje. Sznurki bawełniane można kupić w praktycznie dowolnym kolorze. Warto jednak zwrócić uwagę na barwniki, które zostały użyte do farbowania. Jeżeli zależy nam na ekologii, to warto poszukać sznurków farbowanych barwnikami naturalnymi. Niestety zazwyczaj są one nieco droższe od zwykłych. Sznurek bawełniany jest też na tyle miękki, że bardzo łatwo można go pleść i tworzyć dzięki niemu dowolne dekoracje.

Co można zrobić z bawełnianego sznurka?

Do czego jednak sznurek bawełniany może się nam dokładnie przydać? Można z niego na przykład wykonać całą masę ozdób i dekoracji DIY do domu. Ze sznurka takiego można też wykonać torbę na zakupy, albo efektowną, kolorową bransoletkę (szczególnie popularne są wśród młodzieży). Sznurki bawełniane DIY posłużyć mogą do wykonania:
– makramy,
– dywanika, serwetki albo podstawki na kubek,
– pufy albo poduszki,
– torebki albo torby na zakupy,
– bransoletki.

Co to właściwie jest makrama? Słowo to słyszał prawdopodobnie każdy, ale z całą pewnością nie każdy wie, co dokładnie ono oznacza. Otóż makrama jest rodzajem dekoracji, która powstaje właśnie ze sznurka, metodą zaplatania i wiązania na nim odpowiednich węzłów. Stworzenie makramy nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi (ani drutów, ani szydełka). Konieczne są jednak spore zdolności manualne i wyobraźnia. Dobrze wykonana makrama będzie naprawdę wspaniałą ozdobą, którą można powiesić na ścianie i która doda wnętrzu uroku. Zaplatanie makramy nie jest trudne, jednak wymaga pewnych konkretnych umiejętności. Splecenie ze sobą albo związanie kilku sznurków może dawać bardzo zróżnicowane efekty, w zależności od tego jak się to zrobi. Do tworzenia makram warto zdobyć podstawową wiedzę na temat węzłów – z całą pewnością się przyda. Dokładne instrukcje robienia makram znaleźć można bardzo łatwo w sieci. Między innymi dostępne są ciekawe tutoriale, z których można się tego nauczyć krok pop kroku. Najbardziej skomplikowane makramy łączą w sobie sznurki w wielu różnych kolorach i o różnych grubościach. Na początku warto jednak skupić się na rzeczach bardzo prostych. Umiejętności przyjdą z czasem a doświadczenie przełoży się na coraz lepsze pomysły i większe możliwości ich realizacji.

Makrama to oczywiście nie wszystko. Z bawełnianego sznurka można zrobić na przykład dywanik. Wielkość jest tu ograniczona wyłącznie tym, jak dużo mamy cierpliwości i jak wiele czasu możemy poświęcić na jego wykonanie. Dywanik zaczyna się wykonywać od środka i następnie systematycznie postępuje po spirali na zewnątrz. W ten sposób robi się on coraz większy. Można go wykonać ze sznurków o różnych grubościach, albo z pęków sznurków cieńszych. Jeżeli komuś zabraknie cierpliwości, żeby wykonać pełnowymiarowy dywanik to może zatrzymać się nieco wcześniej i stworzyć piękną serwetę do przykrycia stołu, czy nocnej szafki. W ostateczności można też zrobić po prostu podstawkę pod talerz albo pod kubek. Do wykonania wszystkich tych rzeczy potrzebne będzie szydełko. Najprostszy wzór nie jest trudny i polega na systematycznym wiązaniu coraz większej ilości węzłów na wcześniejszych rzędach splecionego sznurka. Przy większych umiejętnościach można pokusić się o wykonanie tą metodą serwety ażurowej, która może być przepiękną ozdobą każdego stołu. Wykonanie dwóch niewielkich dywaników i połączenie ich ze sobą to najprostszy sposób na wykonanie pufy, albo okrągłej poszewki na poduszkę. Pufa taka musi oczywiście być czymś wypełniona. Na szczęście możliwości w tym zakresie są w dzisiejszych czasach bardzo duże.

Z umiejętnie związanego sznurka można bardzo łatwo wykonać prostą torbę na zakupy. Na początku może się to wydawać nieco skomplikowane, ale z czasem poziom trudności spada. Takie torby są nie tylko stylowe, ale również bardzo praktyczne. Są przy tym rozwiązaniem proekologicznym, które pozwala na zmniejszenie zużycia toreb plastikowych w czasie zakupów.