Regularne posiłki – jesteś tym, co jesz
Data publikacji 26 lipca, 2019Warto zdrowo się odżywiać, albowiem zdrowe jedzenie to niewątpliwie zdrowe życie. „Zdrowo” oznacza nie tylko urozmaicanie sobie posiłków odpowiednią ilością warzyw i owoców, ale również odpowiednie rozplanowanie czasu spożywania dań. Dietetycy mówią, że regularne posiłki są kluczem do utrzymania kondycji fizycznej i zachowania odpowiedniego balansu w życiu psychicznym; podkreślają, że warto raczej jeść mniej i częściej, niż rzadko i dużo, a już na pewno nie zalecają jednorazowego przejadania się. W takim przypadku ciało otrzymuje w nadmiarze porcję składników odżywczych i musi poświęcić wiele energii na wyselekcjonowanie tego, co zasili jego pracę, a następnie przetrawi je, uwalniając potrzebną do funkcjonowania energię.
Jak ważne są reguralne posiłki?
Nadmiar pożywienia powoduje jednak przeciążenie i może prowadzić do jakiegoś rodzaju niewydolności, na dłużą metę, jeżeli dana osoba spożywa tłuste posiłki (i jeszcze na przykład pije do tego alkohol), może ją dotknąć przerost, a następnie stłuszczenie wątroby. W takim wypadku niezbędne jest już stosowanie restrykcyjnej i właściwie nieustającej diety.
Mówi się, że „jesteś tym, co jesz”, można jednak też powiedzieć, że to, kim jesteś, zależy również od tego, jak często jesz i jak bardzo dbasz o kulturę jedzenia. Na dobre samopoczucie, co zapewne przekłada się na dobry kontakt z samym sobą, wpływa nie tylko treść jedzenia, ale również jego forma – czy posiłki spożywane są w biegu i „na szybko”, pomiędzy palącymi zajęciami, czy też człowiek daje sobie czas na celebrowanie tego ważnego przecież czasu, jakim jest jedzenie. W dzisiejszych czasach niestety coraz mniejszą wagę przykłada się do tak niepozornych, codziennych czynności – a przecież jedzenie może być formą medytacji: nad smakiem, nad ciałem, nad czasem, jaki mija podczas tej małej, codziennej uroczystości, jaką może być śniadanie, obiad czy kolacja.
Zdrowe regularne odżywianie
Jedzenie też integruje, a raczej – powinno integrować, choćby rodzinę, zasiadającą przy stole i dzielącą się, podczas posiłku, radością płynącą z bycia razem. W związku z tym sposób, w jaki człowiek je, z miejsca niejako pokazuje, w jaki sposób ów człowiek – przynajmniej w pewnym zakresie – funkcjonuje. Spożywanie posiłków w pędzie, aby tylko zaspokoić głód i na przykład dalej oddawać się pracy, może świadczyć o trybie życiowym, jaki dany człowiek uskutecznia, co zapewne przekłada się na to, że niewiele czasu poświęca on rodzinie, a na pewno oznacza, że nie jest w stanie zatrzymać się w swojej gonitwie i uczcić ten fundamentalny dla jego egzystencji moment, jakim jest spożycie posiłku. Dla takiego człowieka czas płynie szybko, pędzi i jest czymś, co trzeba „wykorzystać”. Z drugiej strony osoba mająca w sobie więcej spokoju, szanująca nie tylko swój czas, ale czas jako taki, potrafi zauważyć swoją codzienność i jej rytuały, a przez to świadomie się im oddać i je docenić. Można zaryzykować tezę, że taka osoba jest szczęśliwsza i pełniej doświadcza swojego bycia w świecie.
A więc jesteś nie tylko tym, co jesz, ale też tym, jak jesz.