Zdrowie-Kobiety.pl

Zdrowie, Kobieta, Lifestyle, Dieta, Dziecko

Zdrowe diety
Zdrowa Dieta

Zdrowe diety – dobre nawyki żywieniowe

Sposób w jaki się odżywiamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz kondycję fizyczną. Dbanie o to co jemy może przynieść jedynie pozytywne skutki – wzmocnić nasze ciało, zwiększyć odporność, poprawić samopoczucie i ogólne zdrowie.

Co jest podstawa zdrowej diety?

Podstawą dobrego odżywiania są zdrowe diety, dzięki którym będziemy w stanie określić dzienne zapotrzebowanie na konkretne składniki. W ten sposób nie będziemy jedli więcej niż potrzebujemy – zaczniemy chudnąć i zbliżać się do wymarzonej sylwetki, a jednocześnie nasze zdrowie zacznie się poprawiać. Do dobrej diety warto jest także opracować sobie zestaw ćwiczeń, które jeszcze bardziej pomogą nam utrzymać zdrowe ciało i zdrowego ducha.

W dobrym odżywianiu najważniejsze jest zaplanowanie każdego posiłku – składników i ich ilości oraz surowe przestrzeganie swojej diety. Tylko wtedy mamy szansę na poprawienie swojego stanu.

Piramida żywieniowa

Dobrze jest znać piramidę żywieniową, w której na pierwszym miejscu znajdują się warzywa i owoce – naturalne źródła witamin i naturalnych cukrów. Niżej w piramidzie znajdują się produkty zbożowe, czyli nasze główne źródło błonnika potrzebnego do prawidłowej pracy jelit. Na samym końcu znajdują się źródła białka – mięso, mleko, tłuszcze. Należy jednak na to uważać – to, że są na końcu nie oznacza, że ich nie potrzebujemy. W dobrej diecie każdego dnia przyjmiemy odpowiednią ilość pokarmu z każdego poziomu piramidy i o żadnym nie wolno zapomnieć, jeżeli chcesz utrzymać swoje zdrowie. Oprócz pokarmu należy pamiętać o nawadnianiu się, trzeba pić dużo wody i wzbogacać ją witaminami i elektrolitami. Staraj się też nie używać cukru jeżeli nie ma takiej konieczności, w zwykłym pokarmie jest wystarczająca ilość cukru.

Podczas przechodzenia na nową dietę nie należy z dnia na dzień zmieniać nawyków żywieniowych, przez to nasz organizm może doznać szoku, co skończy się bólami i niestrawnościami. Dietę najlepiej jest wprowadzać powoli, tak żeby nasze ciało miało czas przyzwyczaić się do nowego rodzaju pokarmu. Jeżeli dieta ma być odchudzająca, bardzo dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do diety tak zwanych dni płynnych, czyli dni w których będziemy odżywiać się wyłącznie pokarmem płynnym – zupy, jogurty, soki. 

Jest też kilka rzeczy, które nie powinny znaleźć się w dobrej diecie, niestety często trzeba zrezygnować z rzeczy, które lubimy. Mowa tu głównie o dodatkowych źródłach cukru – słodycze, słodkie napoje, ciasta – to wszystko niestety musi zniknąć, jeżeli chcesz naprawdę poprawić swoje zdrowie. Unikaj też smażenia jedzenia na głębokim tłuszczu lub oleju – często prowadzi to do problemów zdrowotnych takich jak otyłość i pogorszenie samopoczucia. Ograniczenie spożycia alkoholu również jest dobrym pomysłem, alkohole nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, a jedynie wypłukują sole mineralne z organizmu. To samo tyczy się innych używek, na przykład papierosów. Jeżeli zależy Ci na poprawie zdrowia swojego organizmu, zrezygnuj z wymienionych tutaj artykułów. W ten sposób uwolnisz swoje ciało od negatywnych substancji.