3 rzeczy, których nie wiesz o udarze mózgu
Data publikacji 28 lutego, 2022Według Światowej Organizacji Zdrowia udary mózgu to druga przyczyna zgonów na świecie wśród osób po 60. roku życia. Mimo skali i śmiercionośnych żniw jakie każdego dnia na świecie zbiera ta choroba mało kto jest w stanie wymienić najważniejsze objawy udaru mózgu.
1. Młody wiek nie wyklucza Cię z wystąpienia udaru mózgu
Bardzo często nie mamy świadomości, że udar może dotknąć każdego z nas nie pytając o nasz wiek. Oczywiście starsze osoby są w największej grupie ryzyka, jednak coraz częściej udar sięga również po osoby młodsze a nawet dzieci.
Nawet jeśli nie doświadczymy pełnego udaru to nie bagatelizujmy tych małych momentów, bo być może są to sygnały ostrzegawcze, które wysyła nasz organizm, a których zbadanie może ustrzec nas przed udarem mózgu i ocalić nam życie.
2. FAST – pomocny w szybkim rozpoznaniu udaru mózgu
Istnieją dwa rodzaje udarów mózgu: niedokrwienny (stanowiący 80% przypadków) i krwotoczny (stanowiący 20% przypadków). Różnią się zasadniczo przyczyną powstania, jednak w obu przypadkach występują podobne objawy. System FAST, o którym zawsze warto pamiętać pomaga w szybkim rozpoznaniu udaru i pomaga w odpowiedniej reakcji.
F – Face – twarz osoby przechodzącej udar wykrzywia się w charakterystyczny sposób, poproś o uśmiechnięcie się, aby móc sprawdzić czy oba kąciki układają się równolegle.
A – Arm – ręce osoby przechodzącej udar mają niedowład. Sprawdź czy chory może samodzielnie podnieść obie ręce
S – Speach – trudności w mówieniu są bardzo charakterystyczne dla osoby przechodzącej udar. Chory mówi niewyraźnie, wręcz bełkocze, a wypowiadane zdania są pozbawione sensu.
T – Time – jeśli zauważysz powyższe objawy udaru mózgu, natychmiast dzwoń po pomoc medyczną pod 112. Czas w przypadku udaru mózgu jest na wagę złota, a reagując błyskawicznie możesz ocalić komuś życie i uchronić go przed trwałym kalectwem.
3. Zmiana stylu życia może uchronić Cię przed wystąpieniem udaru
Kontrolowanie ciśnienia tętniczego, aktywność co najmniej 3x w tygodniu, stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety pozbawionej cukru i niezdrowych tłuszczów w celu utrzymania niskiego poziomu cholesterolu, rezygnacja z alkoholu i papierosów są w stanie skutecznie ochronić Cię przed wystąpieniem udaru mózgu. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, tym bardziej, że udar mózgu jest stanem zagrożenia życia, a jeśli uda nam się z nim ujść to istnieje bardzo duże ryzyko, że staniemy się niepełnosprawni i będziemy wymagać stałej opieki innych w wykonywaniu podstawowych czynności codziennych.
Artykuł sponsorowany