Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie ból zęba

Co robić, gdy w trakcie ciąży pojawia się ból zęba?

Data publikacji 27 lipca, 2022

Ciąża to okres, w którym każda kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie bardziej niż dotychczas. Jest to również moment, w którym pojawia się wiele dolegliwości. Posiadanie dziecka w brzuchu wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami. Jednym z nich jest niemożność przyjmowania niektórych leków. Problematyczny może się okazać nawet najmniejszy ból, zwłaszcza ten w okolicach jamy ustnej. Dowiedz się, co robić, gdy w czasie ciąży pojawiają się nieprzyjemności związane z zębami oraz sprawdź, jak je uśmierzyć.

Przyczyny bólu zęba w ciąży

Ból zęba jest dość powszechną dolegliwością wśród dorosłych. Przyczyny jego powstawania są różne, niezależnie od tego, w jakim stanie się jest. U kobiet w ciąży dyskomfort może pojawić się w każdym trymestrze i w żadnym wypadku nie należy go bagatelizować. Nieleczone zakażenie może bowiem być niekorzystne dla prawidłowego rozwoju dziecka. 

W czasie ciąży występuje nadmierna ilość wymiotów oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Te dolegliwości najczęściej sprawiają, że tkanka zębów ulega uszkodzeniu. Warto również wspomnieć, iż w tak wyjątkowym czasie, gospodarka hormonalna jest wysoko zaburzona, co może zwiększać wrażliwość zębów i dziąseł. Zmianie ulega nawet pH śliny, czego wynikiem jest rozwój różnego rodzaju infekcji. 

Co robić, gdy w ciąży pojawia się ból zęba?

Wiele osób w społeczeństwie twierdzi, iż odwiedzanie dentysty przez kobiety w ciąży jest niewskazane. Istnieje przeświadczenie, że stan ten jest przeciwwskazaniem do jakiegokolwiek leczenia stomatologicznego. Jest to jednak dość duży i szkodliwy mit. Nieleczona choroba zęba i dziąseł może wpływać na pogorszenie się stanu zarówno matki, jak i dziecka. Dobry specjalista potrafi natomiast uśmierzyć ból w nieszkodliwy sposób. Odpowiednio dobrane leczenie pozwala na zniwelowanie wszelkich dolegliwości, nie narażając przy tym ani mamy, ani jej malucha. 

W trakcie wizyty u specjalisty kobieta w ciąży jest zobowiązana do poinformowania lekarza o tym, w jakim obecnie stanie się znajduje. Zapewnia to odpowiedni dobór metody leczenia oraz sprawia, że stomatolog dobiera korzystne dla zdrowia w danej sytuacji substancje łagodzące ból. 

Leczenie stomatologiczne w trakcie ciąży – jak wygląda?

Ból zęba jest informacją o tym, że w organizmie dzieje się coś niepożądanego, co powinno zmusić do podjęcia odpowiednich kroków łagodzących i niepowodujących powikłań. Nie należy stosować metod domowych na złagodzenie bólu, a bezzwłocznie zgłosić się do profesjonalnej kliniki dentystycznej. Jedną z nich jestAllSmiles. Można tam znaleźć doświadczonych stomatologów, którzy potrafią dobrać odpowiednie leczenie do indywidualnego stanu pacjentów, w tym również kobiet w ciąży. 

Zabiegi stomatologiczne wykonywane u kobiet w ciąży

Leczenie stomatologiczne u kobiet w ciąży może przebiegać w bardzo podobny sposób, jak u “zwykłych” pacjentów. Możliwe jest nawet podanie znieczulenia, pod warunkiem doboru odpowiednich preparatów. Z tego powodu koniecznie trzeba poinformować lekarza o ciąży. 

Jakich zabiegów nie można wykonać u kobiet w ciąży? 

Problematyczne u kobiet w ciąży może okazać się leczenie kanałowe. Do jego wykonania niezbędne jest zdjęcie RTG, które w tak wyjątkowym stanie jest wykonywane jedynie w ostateczności. Powinno się również zrezygnować z wszelkich zabiegów związanych ze stomatologią estetyczną. Tego rodzaju leczenie warto zostawić na okres, w którym dziecko przyjdzie na świat. Zwiększy to nie tylko bezpieczeństwo matki, ale zapewni prawidłowy rozwój malucha, aż do momentu jego urodzenia.

Buty damskie

admin

Nasi redaktorzy na portalu zdrowie-kobiety.pl to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się promocją zdrowego stylu życia i dbałością o dobre samopoczucie. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach związanych z zdrowiem, dietą, sportem i urodą. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które nie tylko dostarczają cennych informacji, ale także inspirują do podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Nasz zespół regularnie publikuje artykuły, porady i poradniki na temat zdrowia, żywienia, treningów oraz pielęgnacji, aby wspierać wszystkie kobiety i nie tylko w drodze do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?