Komu potrzebne są wkładki ortopedyczne?
Data publikacji 14 sierpnia, 2019Problemy ze stopami mogą spotkać każdego niezależnie od wieku. W wielu rodzai dolegliwości związanych ze stopami jest odpowiednie dobranie obuwia, a w nim wygodnej i komfortowej wkładki. Pierwszej pomocy możemy szukać bez wcześniejszego skierowania do specjalistów u podologa, jednak warto również zaczerpnąć wiedzy i pomocy u ortopedów, którzy szczegółowo zdiagnozują choroby stóp. Częstymi schorzeniami, dla których rekomendowane są w szczególności wkładki ortopedyczne są między innymi częste przypadki płaskostopia, koślawe paluchy, modzele na podeszwach, stopy cukrzycowej, stopy reumatoidalnej, koślawości stóp oraz kolan, ostrogi piętowej. Noszenie wkładek zalecane jest również jako profilaktyka do wyżej wymienionych problemów ze stopami, dla lepszego komfortu chodzenia, ale również zalecane sportowcom, którzy np. biegają, jeżdżą na nartach czy grają w piłkę nożną. Czasem każdego dnia nasze stopy pokonują jak nie metry, to kilometry, które odczuwamy zazwyczaj w postaci bólów, kolan, kręgosłupa, bioder i stóp.
Komu potrzebne są wkładki ortopedyczne?
Wkładki ortopedyczne mogą nosić wszyscy. Im szybciej zaczniemy profilaktykę, tym większe prawdopodobieństwo, że zapobiegniemy większym problemom w przyszłości. W szczególności duży nacisk należy kłaść na prawidłowy rozwój stóp dzieci. Stopy dziecka są na tyle plastyczne, że nieprawidłowy dobór obuwia lub wkładki może przynieść ogromne szkody w przyszłym życiu. U dzieci szczególnie często występuje płaskostopie oraz koślawe stopy, czyli zbiegające się do środka. Warto żeby dziecko pierwsze swoje kroki stawiało już w odpowiednim obuwiu.
Który dorosły w obecnych czasach nie uskarża się na bóle stawów oraz kręgosłupa? Często jest to spowodowane po pierwsze zaniedbaniami w okresie dziecięcym, po drugie tanim i byle jakim obuwiem, w którym nieprawidłowo układamy stopy podczas chodzenia, i które niszczy nasze stopy i powoduje nieprzyjemne dolegliwości.
Jak dobiera się wkładki ortopedyczne?
Badanie naszych stóp możemy zrobić u podologa, fizjoterapeuty czy ortopedy. Badania nie są bolesne, ani nie są inwazyjne. Badanie te polega na postawieniu stóp na płycie, która bada nasze stopy pod względem nacisku, modzeli, płaskostopia czy ostrogi piętowej. Wielu z nas obuwie ortopedyczne kojarzą się z brzydkim i niezgrabnym obuwiem, który wstydzilibyśmy się zakładać. Jednak nic mylnego. Wkładki ortopedyczne są tworzone na indywidualne zamówienia. Dlatego gotowe wkładki, które wykonujemy pod jeden rodzaj naszego obuwia, możemy śmiało przekładać do innych butów, o podobnym kształcie i fasonie i w zależności od tego, które akurat mamy ochotę założyć.
Aby ochronić swoje stopy przed uciążliwym bólem, należy o nie codziennie dbać. Każdego dnia nasze nogi pokonują czasem kilometry, co jest dużym obciążeniem na nasze stawy, kręgosłup, kolana, biodra i oczywiście stopy. Ważne jest zapobieganie niż czasem nawet długoletnie leczenie. Jeśli więc chcesz zadbać o swoje stopy i zdrowie udaj się do specjalistów, którzy pomogą dobrać Ci odpowiednie wkładki ortopedyczne.