Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie składniki kosmetyków do włosów

Naturalne i niebezpieczne składniki kosmetyków do włosów – zestawienie

Data publikacji 18 stycznia, 2023


Kosmetyki nie muszą być naturalne tylko z nazwy. Znaczna część z nich to produkty naturalne, które korzystnie wpływają na strukturę i funkcjonowanie włosów. Poniżej krótkie zestawienie składników, które powinny i nie powinny znaleźć się w naturalnych kosmetykach do włosów.

Kosmetyki do włosów — jakich składników unikać?

Coraz więcej producentów kosmetyków od włosów rezygnuje z wprowadzania do ich składu niebezpiecznych substancji czynnych i pomocniczych. Mimo to warto zapoznać się z substancjami, których nie powinno stosować się w codziennej pielęgnacji włosów. Są to m.in.:

 • aluminium,
 • Diazolidinyl Urea,
 • DEA, MEA, TEA,
 • parabeny,
 • PEG, Mineral Oil,
 • Triclosan,
 • Sodium Lauryl,
 • Laureth Sulfate, Propylen, Glycol,
 • synthetic fragrance.

Dlaczego te substancje mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia ? Większość z nich wywołuje reakcje alergiczne, wysusza skórę, prowadzi do powstania stanów zapalnych, a w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić do powstania zmian nowotworowych.

Naturalne składniki kosmetyków — co warto o nich wiedzieć?

Sprawdzone, naturalne kosmetyki do włosów powinny zawierać cztery najważniejsze substancje czynne, które odpowiadają za odżywienie i wzmocnienie włosów.

 1. Kofeina — to dobrze znana substancja, która zwykle kojarzy się z… dobrą i pobudzającą kawą. Kofeina w preparatach do pielęgnacji włosów pobudza mikrokrążenie, przyspiesza metabolizm i usprawnia procesy odpowiedzialne za dostarczanie substancji odżywczych do włosów. Dzięki kofeinie łatwiej utrzymać zadbane włosy, gdyż jest ona uważana za jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów.
 2. Algi — to organizmy jednokomórkowe, które zachowują zdolność do przenikania warstwy lipidowej naskórka. Dzięki nim łatwiej wprowadzić w głębsze warstwy skóry witaminy C, D, E, prowitaminę A oraz witaminy z gruby B; B1, B2, B5, B6 i B12. Algi to także rezerwuar miedzi, potasu, manganu, żelaza i bromu.
 3. Olejek z drzewa herbacianego — to substancja czynna o bardzo silnych właściwościach antyseptycznych. Dzięki niej naturalne kosmetyki do włosów mogą okazać się pomocne w leczeniu wielu schorzeń o pochodzeniu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.
 4. Masło shea — to substancja, która przyspiesza regenerację skóry, ułatwia gojenie się ran, a także doposaża skórę w witaminy A i E. Masło shea jest też uznanym przez wielu specjalistów antyoksydantem, który skutecznie spowalnia procesy starzenia się skóry.

Jak widać, by mieć zadbane włosy, warto postawić na sprawdzone, a zarazem naturalne składniki. Dzięki nim staną się one gęstsze, mniej podatne na łamania i wypadanie.

Buty damskie

admin

Nasi redaktorzy na portalu zdrowie-kobiety.pl to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się promocją zdrowego stylu życia i dbałością o dobre samopoczucie. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach związanych z zdrowiem, dietą, sportem i urodą. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które nie tylko dostarczają cennych informacji, ale także inspirują do podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Nasz zespół regularnie publikuje artykuły, porady i poradniki na temat zdrowia, żywienia, treningów oraz pielęgnacji, aby wspierać wszystkie kobiety i nie tylko w drodze do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?