Zdrowie-Kobiety.pl

Zdrowie, Kobieta, Lifestyle, Dieta, Dziecko

Nieprawidłowa budowa macicy
Zdrowie

Nieprawidłowa budowa macicy

Macica jest to element układu rozrodczego kobiet. Pełni w tym procesie szereg niezastąpionych funkcji. Prawidłowo rozwinięty narząd powinien składać się z trzech części: trzonu, cieśni oraz szyjki macicy. Ostatni z wymienionych elementów jest najbardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia.

Nieprawidłowa budowa macicy ma ogromny wpływ nie tylko na samą ciąże, ale również na przebieg porodu. Macica jest miejscem, gdzie dochodzi do zapłodnienia komórki, co w efekcie daje powstanie nowego życia. Nic więc dziwnego, że kobiety będące przyszłymi matkami tak często odwiedzają swoich lekarzy prowadzących. Profilaktyka kontrolna jest bardzo ważna i pozwala w szybkim czasie wychwycić powstałe nieprawidłowości, co niejednokrotnie jest w stanie uratować życie dziecku oraz jego matce. 

Budowa macicy

Aby lepiej zrozumieć i scharakteryzować wady w jej budowie warto jest po kolei wymienić rodzaje nieprawidłowości, które mogą wystąpić w praktycznie każdym wieku kobiety. 
Macica dwurożna – jest wrodzoną wadą macicy. Nie jest to częsta wada, występuje u około 0,5 procenta kobiet, jednak jej posiadaczki o wiele częściej są narażone na poronienia oraz na wystąpienie poważnych komplikacji w czasie porodu. Rozwiązaniem problemu w tym przypadku jest niestety tylko i wyłącznie operacja, aby móc ograniczyć do minimum ryzyko i urodzić w przyszłości zdrowe maleństwo.

Macica z przegrodą – tak jak powyższa jest wadą wrodzoną polegającą na podziale macicy na dwie części. Stanowi większą szansę wystąpienia poronień oraz porodów z dużym wyprzedzeniem (tzw. porody przedwczesne). Leczenie polega tu na operacyjnym wycięciu powstałej w macicy przegrody. Zalecana jest w głównym stopniu dla kobiet, które od lat borykają się z problemem zajścia w ciąże oraz jej donoszeniem. 

Możliwe wady w budowie macicy

O wiele mniejszą wadą w budowie macicy jest tak zwana macica łukowata. Charakteryzuje się tym, iż w jej górnej części występuje niewielkie uwypuklenie, potocznie nazywane łukiem. Bardzo rzadko w tym przypadku zaleca się jakikolwiek zabieg czy operacje, ponieważ rokowania w tym przypadku są bardzo dobre i wada w większości nie zagraża życiu dziecka oraz jego matki. W niewielkim stopniu może być ona przyczyną poronień. W tym przypadku zaleca się indywidualne ocenienie zagrożenia przez wyspecjalizowanego lekarza.

Jedną z poważniejszych wad jest tak zwana macica jednorożna. Jak wynika z nazwy jej nieprawidłowość polega na tym, iż w procesie dojrzewania w macicy wykształcił się jedynie jeden róg, który łączy się z jajowodem kobiety. W tej przypadłości wyróżniamy wiele stadiów nasilenia i związanego z nim zagrożenia, jednak w większości stanowi ona dość spore szanse na stratę dziecka (nieutrzymanie ciąży), czy powstanie bardzo dużej ilości powikłań i komplikacji, do których możemy zaliczyć przede wszystkim niewłaściwe ułożenie płodu w jamie brzusznej , co w efekcie powoduje zaburzenia w jego rozwoju. W momencie, gdy dane schorzenie uniemożliwia lub w stopniu znacznym utrudnia kobiecie zajście w ciąże lub jej utrzymanie wskazuje się na konieczność leczenia operacyjnego.