Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Ćwiczenia oczu

Ćwiczenia oczu – praktyczne pomysły

Data publikacji 17 lipca, 2019

Oczy to element narządu wzroku, dzięki któremu możliwe jest widzenie i odbieranie bodźców wizualnych. Kondycja oczu i samego patrzenia uzależniona jest wielu czynników takich jak: uwarunkowania genetyczne, przebyte choroby, stosowane leki i preferowana dieta. Czy da się poprawić kondycję oczu? Czym są ćwiczenia oczu? Jak je wykonywać?
Oczy, jak każdy inny organ podlega wielu procesom i zmianom. Widzenie zmienia się wraz z wiekiem, a współistniejące mięśnie czy nerwy ulegają zmianie. Wraz ze starzeniem się organizmu ulegają one osłabieniu, a to może znacznie przyczynić się do zmniejszenia komfortu życia. 

Jak dbać o oczy?

Podczas codziennego życia należy dbać o wzrok, a także dostarczać mu pozytywnych wrażeń. Należy unikać przebywania w warunkach, które mogą uszkodzić widzenie, a także stale nawilżać powierzchnię oka. Na organ ten maja także wpływ: długotrwałe wpatrywanie się w ekran telewizji, monitora, telefonu, czytanie po ciemku, nadwyrężanie wzroku, itp. Na osłabienie widzenia może wpływać również nieprawidłowa dieta i brak dostarczania do organizmu odpowiednich substancji.

Czym są ćwiczenia oczu?

Ćwiczenia oczu to czynności proste, niewymagające używania dodatkowych akcesoriów, jak również żadnego nakładu finansowego. Codzienne wykonywanie treningu może polepszyć widzenie i kondycję oka. Ćwiczenia na oczy należy wykonywać szczególnie podczas uczucia zmęczenia wzroku czy silnego stresu. Pomagają one zapobiec aktualnemu pogorszeniu widzenia i zniwelowaniu plam, zygzaków i innych figur przemieszczających się przed oczami. 

Pewne określone ruchu powodują rozluźnienie mięśnia, który szczególnie usztywniony jest w momencie stresu czy pośpiechu. 

Ćwiczenia oczu pomagają również w walce z chorobami oczu takimi jak dalekowzroczność, krótkowzroczność czy zez. Ponadto prawidłowa gimnastyka oka rozluźnia, relaksuje i odpręża mięśnie. 

Jakie stosować ćwiczenia oczu?

Korektywa oczu pozwala m.in. przyzwyczaić wzrok do panujących warunków atmosferycznych. Prawidłowe odbieranie promieni słonecznych uwarunkowane jest odpowiednim przygotowaniem. W celu tym należy w słoneczny dzień zamknąć oczy i przez przymknięte powieki zwrócić oczy w stronę słońca. Podczas „patrzenia” należy również powoli poruszać głową w przód i tył. 

Kolejnym potrzebnym i skutecznym ćwiczeniem jest wykonywanie gałką oczną ruchów odzwierciedlających różnorakie figury geometryczne. Najbardziej powszechną i pożądana figurą jest koło, jak również naśladowanie znaku nieskończoności. Manewry te pozwalają poprawić pole widzenia, a także poprawić ostrość widzenia. 

Podczas długiego przebywania przed komputerem, również należy zadbać o wzrok. Przytykanie oczu rękami co pół godziny pozwoli zrelaksować się oczom, dodatkowo co jakiś czas należy odpowiednio nawilżyć oczy. Aby sprawić, by oczy nie były wyschnięte należy szybko mrugać powiekami i wywołać łzy. 

Kondycję oka może również poprawić wpatrywanie się w jeden punkt, jak również ćwiczenia na postrzeganie odległości. Patrzenie na bliski punkt, a następnie szybkie przeniesienie go w dal pozwoli w pewnym stopniu zatrzymać się starzeniu i upośledzeniu mięśni gałki ocznej.

Buty damskie

admin

Nasi redaktorzy na portalu zdrowie-kobiety.pl to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się promocją zdrowego stylu życia i dbałością o dobre samopoczucie. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach związanych z zdrowiem, dietą, sportem i urodą. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które nie tylko dostarczają cennych informacji, ale także inspirują do podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Nasz zespół regularnie publikuje artykuły, porady i poradniki na temat zdrowia, żywienia, treningów oraz pielęgnacji, aby wspierać wszystkie kobiety i nie tylko w drodze do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?