Pierwsze objawy białaczki u dzieci – co powinien wiedzieć rodzic?
Data publikacji 12 sierpnia, 2024
Białaczka to najczęściej występujący nowotwór wieku dziecięcego. Dotyka zazwyczaj maluchy w wieku od 3 do 7 roku życia, chociaż zachorować może każdy. Nowotwór ten może rozwijać się powoli, nie dając przy tym żadnych charakterystycznych objawów. Istotna jest więc czujność rodziców i reakcja na wszelkie niepokojące sygnały. Współcześnie, dzięki nowoczesnym sposobom leczenia, możliwe jest całkowite wyleczenie większości osób chorych na białaczkę.
Jakie są pierwsze objawy białaczki u dzieci?
Białaczka u dziecka daje wiele różnych objawów. Niektóre z nich występują też przy innych, niegroźnych schorzeniach. Rodzice muszą więc pamiętać o czujnym obserwowaniu swojego malucha. Zazwyczaj od zauważenia pierwszych symptomów klinicznych nowotworu do zdiagnozowania białaczki mija okres ok. 6-8 tygodni. Pierwsze objawy choroby są podobne, niezależnie od typu nowotworu. Są to między innymi:
-
ból głowy,
-
apatia,
-
osłabienie,
-
nadmierna senność,
-
gorączka o niewyjaśnionej przyczynie.
Wraz z rozwojem choroby, białaczka u dziecka daje też inne objawy wynikające z niedoboru wybranych krwinek. Obniżający się poziom erytrocytów doprowadza do objawów charakterystycznych dla anemii, czyli: apatii, bladości skóry, zwiększonej męczliwości. Zmniejszająca się liczba płytek krwi skutkuje zaburzeniami krzepnięcia, co daje objawy w postaci zwiększonej skłonności do powstawania siniaków, krwawień z nosa, wybroczyn. W sytuacji wykrycia niedoboru białych krwinek obserwuje się też zaburzenia funkcji układu odpornościowego. Organizm staje się podatny na zakażenia. Osoba chora zmaga się coraz częściej z nawracającymi infekcjami. W przypadku zaawansowanej choroby dochodzą też takie objawy jak:
-
wzrost obwodu brzucha,
-
powiększone węzły chłonne,
-
kaszel,
-
problemy z oddychaniem,
-
bóle mięśniowo-kostne,
-
objawy neurologiczne (zaburzenia równowagi, bóle głowy),
-
niesymetryczne powiększenie migdałków.
Jakie podstawowe badania diagnostyczne wykonać?
Po zaobserwowaniu niepokojących objawów rodzice powinni jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę. Kluczowym badaniem pozwalającym na wykrycie białaczki u dzieci jest morfologia krwi. Oprócz niej niezbędne jest wykonanie trepanobiopsji, a więc biopsji szpiku kostnego. Potrzebne jest też pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego, aby sprawdzić, czy komórki nowotworowe nie przedostały się do ośrodkowego układu nerwowego. Rodzice maluchów, u których została zdiagnozowana białaczka, nie zostają bez wsparcia. To właśnie dla nich działa fundacja Urtica Dzieciom.
Dzieci z wykrytą białaczką zostają poddane nowoczesnym metodom leczenia. W przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej trwale wyleczonych zostaje ponad 80% dzieci. Fundacja dla dzieci z nowotworem organizuje specjalne turnusy, pomagając chorym oraz ich rodzicom lepiej poradzić sobie z tą sytuacją.
Artykuł sponsorowany