Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Kiedy udać się do kardiologa?

Kiedy udać się do kardiologa?

Data publikacji 14 sierpnia, 2019

Kardiolog to lekarz, który wielu osobom kojarzy się wyłącznie z leczeniem osób starszych. W społeczeństwie panuje bowiem przekonanie, że choroby serca zaczynają się najszybciej po pięćdziesiątce, a przeważnie w wieku około emerytalnym. Prawda jednak jest zupełnie inna. Na serce można zachorować właściwie w każdym wieku. Warto więc być świadomym tego, że choroby serca pojawiają się zupełnie bez względu na wiek. Można mieć dwadzieścia lat, sześćdziesiąt, a także pięć czy osiemdziesiąt. Niektórzy z chorobami, czy z wadami serca rodzą się. Inni mogą na niej zacząć cierpieć w dowolnym momencie swojego życia. A ponieważ każda choroba układu krążenia może stać się bezpośrednim zagrożeniem dla życia, nigdy nie należy żadnych objawów bagatelizować.

A po czym można poznać, że układ krążenia, w tym serce, pracują nieprawidłowo?

Pierwszym sygnałem, który wysyła organizm, aby powiedzieć, że z serduszkiem dzieje się coś niedobrego jest ciągłe uczucie zmęczenia. Kiedy więc pojawia się nieustanne znużenie, to wtedy jest czas, aby zgłosić się do lekarza. Ale nie tylko ten symptom jest odpowiedzią na pytanie o to, kiedy udać się do kardiologa. Wizyta u tego specjalisty jest wskazana również w takich sytuacjach, gdy na przykład pojawiają się problemy z trawieniem i każdy posiłek wywołuje senność. Poza tym o problemach z sercem świadczyć mogą również zawroty głowy, omdlenia, czy tępy ból umiejscowiony z tyłu głowy. Wszystkie te symptomy związane są z problemami z krążeniem, a tym samym dotlenieniem organizmu. Podobnie jest w przypadku pojawiającej się opuchlizny na nogach, czy sinieniu ust i paznokci. I jeszcze jedna ważna rzecz – bardzo ważnym sygnałem, który często jest ignorowany, jest chrapanie. Jeśli ktoś wcześniej nie miał z tym problemów, a nagle zaczyna chrapać, to też może świadczyć o tym, że układ krążenia pracuje niewłaściwie.

Wymienione wcześniej objawy to zazwyczaj jedne z pierwszych, które powinny budzić niepokój. Ale z drugiej strony absolutnie nie należy panikować. Stres przecież też niekorzystnie wpływa na serce. I gdy już zaczyna się dziać coś niedobrego, dodatkowe negatywne bodźce mogą stan pogorszyć.

Mówiąc o problemach z sercem, nie sposób nie powiedzieć też o czynnikach, które wpływają na jego pracę negatywnie

Tym pierwszym jest oczywiście wspomniany już stres. Ale nie tylko sytuacje stresujące mogą sercu zaszkodzić. Ponieważ pracuje ono dwadzieścia cztery godziny na dobę, odpowiadając za dotlenienie każdej komórki czy utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, potrzebuje wsparcia. Tymczasem wiele osób, często nieświadomie, jeszcze bardziej je obciążą. Zła dieta prowadząca do otyłości i zapychania żył, brak aktywności fizycznej wzmacniającej mięśnie, czy papierosy i alkohol – to wszystko niestety jest dla serca ogromnym obciążeniem. 

Odpowiadając na pytanie kiedy udać się do kardiologa, należy podkreślić, że z pierwszymi objawami należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. On na pewno wykona badanie ekg, które będzie odpowiedzią na kluczowe pytanie, czy z sercem faktycznie dzieje się coś niedobrego.

Buty damskie

admin

Nasi redaktorzy na portalu zdrowie-kobiety.pl to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się promocją zdrowego stylu życia i dbałością o dobre samopoczucie. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach związanych z zdrowiem, dietą, sportem i urodą. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które nie tylko dostarczają cennych informacji, ale także inspirują do podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Nasz zespół regularnie publikuje artykuły, porady i poradniki na temat zdrowia, żywienia, treningów oraz pielęgnacji, aby wspierać wszystkie kobiety i nie tylko w drodze do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?